Bicentenáriumi visszapillantó a Görög Intézet projektjeiről – Sajtómegjelenések a kétszáz éves évforduló alkalmából

A Görög Intézet méltó módon emlékezett meg a görög szabadságharc kitörésének kétszázadik évfordulójáról, amelyre a magyarországi média is odafigyelt. Számos olyan beszámoló, cikk, illetve történelmi áttekintés született, továbbá rádiós és televíziós riport készült, amely a március 25-i eseményekről és a Görög Intézet projektjeiről szólt.
PROJEKTEK
A honlapon és az intézet youtube-csatornáján már közzétettük a kiemelkedő fontosságú Budapest görög szíve című filmet, a görög himnusz videoklipjét, továbbá az alkalomra készített kétnyelvű, A görög szabadságharc 200.évfordulójára című könyvet. A projektek sorában – a nagyközönség számára – a leglátványosabb a Magyar Nemzeti Múzeum díszkivilágítása volt, amely beilleszkedett a világ számos országa és városa által kezdeményezett akcióba, hogy a görög szabadságharc 200. évfordulóján számos középület és kulturális intézmény kék-fehér színekben pompázzon, ezzel emlékezve az évfordulóra. Több televízió is forgatott március 25-én a kivilágított Nemzeti Múzeum kertjében: az M1, az RTL Klub, az M5, a Buda Környéki Televízió is összeállítást készített, a Euronews pedig a görög kollégáknak továbbította a Budapesten felvett képeket.
TELEVÍZIÓS TUDÓSÍTÁSOK
Március 25-én, a Görög Intézet igazgatója, Görög Athéna mesélt az M1 reggeli műsorában, a görög szabadságharc kétszázadik évfordulójáról és a bicentenáriumhoz kapcsolódó projektekről. Az alábbi linkekre kattintva láthatják az interjút.

Március 25-én, az M1 Híradójában a nézők egyenes adásban láthatták a Görög Intézet kezdeményezését: a görög lobogó kék-fehér színeit magára öltött Nemzeti Múzeumot.
A hír 24:29-től látható, a linkre kattintva:
https://mediaklikk.hu/video/hirado-2021-03-25-i-adas-11/

Az RTL Klub Híradójának képes összeállítását a linkre kattintva nézhetik meg 43:41-től:
https://www.rtlmost.hu/hir…/21-03-25-rtl-hirado-c_12855379
Az M5 kulturális híradójának rövid beszámolóját 06:25-től láthatják, az alábbi linken:

A Buda Környéki Televízió anyaga itt látható:
https://www.youtube.com/watch?v=AQoq1MjrjRg

RÁDIÓINTERJÚK
A televíziós megjelenések mellett a rádiócsatornák is különös figyelemmel és hangsúllyal számoltak be a bicentenárium ünnepéről. A Kossuth Rádió, az InfoRádió, a Klasszik Rádió a hírfolyamon kívül jóval részletesebben is foglalkozott a témával:
Az alábbi linken Görög Athéna, az InfoRádiónak adott interjújának hangfelvételét hallgathatják meg, amelyben a történelmi áttekintésen túl, az aktualitásokról,az ünnepi projektekről is szó esett. Az interjú rövidebb változata március 25-én, egy hosszabb verzió, amelyben a 19 sz.-i magyar-görög irodalmi kapcsolatokra is kitért, az ünnep hétvégéjén került adásba:
Hosszú verzió:
https://www.youtube.com/watch?v=TugPmti3P70
Rövid verzió:
https://www.youtube.com/watch?v=qOWELA4To4A&t=4s
A Klasszik Rádió a leghallgatottabb, Intermezzo című műsorát teljes egészében a görög szabadságharcnak és a Görög Intézetnek szánta. Az egy órás, népszerű klasszikus zenével szórakoztató műsort Bálint Edina és Görög Athéna beszélgetése tette még színesebbé, izgalmasabbá:
A Kossuth Rádió is két verzióban számolt be a szabadságharcról és a Görög Intézet ünnepi projektjeiről. A Kalendárium című műsorban március 25-én egy rövidebb, április 6-án pedig egy hosszabb interjút sugárzott a rádió az intézet igazgatójával:
A Kalendárium március 25-i anyagához 15:45:10-hez kell tekerni:
Az április 6-i adásban szereplő interjút 15:46:20-nál hallhatják:
ELEKTRONIKUS ÉS ÍROTT SAJTÓ
A Múlt-kor cikksorozatot indított!Arany emberek, hídépítők, mecénások: görögök a 19. századi Magyarországon címmel olvasmányos, átfogó korrajzzal emlékezett meg a görög szabadságharc kétszázadik évfordulójáról, kapcsolódva a Görög Intézet megemlékezés-sorozatához és az Intézet által szervezett és megvalósított “Budapest görög szíve” című dokumentumfilm tematikájához.
További, tudományos igényű cikkekkel is közelítette a témát Magyarország legnépszerűbb történelmi folyóirata. „Pest görögjeinek aktív szerepe volt az 1821. évi görög szabadságharc támogatásában” címmel a szabadságharc magyarországi hatásait vizsgálta több emberi sorson keresztül:
A kitekintés itt nem állt meg: a Múlt-kor a magyar-görög kapcsolatokat tágabb történelmi időintervallumban is vizsgálta az alábbi cikkben, melyben a kapcsolatokat már a honfoglalás előtti időszakra datálja a szerző:
Szorosan a március 25-i eseményről több beszámoló is megjelent, ezek közül kettőt emelünk ki:
A Magyar Nemzet A kitartás és a szabadságvágy gyümölcse – kétszáz éve született a modernkori Görögország címmel jelentetett meg cikket:
A Funzine szabadidős magazin pedig képes összeállítással buzdított március 25-én egy Nemzeti Múzeum felé szervezett könnyű esti sétára, illetve beszámolt a világszerte megünnepelt bicentenáriumi látványosságokról is:

További megjelenések:
A Kultkocsma három cikkben is beszámolt a projektekről:
https://www.kultkocsma.hu/2021/03/26/a-gorog-intezet-bemutatja-budapest-gorog-szive/
Infovilág:
https://infovilag.hu/ketszaz-eve-langolt-fol-a-gorog-szabadsagharc/
Médiapiac:
https://mediapiac.com/muvhaz/dokumentumfilm-es-videoklip-emlekezik-a-gorog-szabadsagharcra/718009/